KALİTELER


201 Paslanmaz Çelik

201 Paslanmaz Çelik


304 kalite çeliğe göre, içlerinde daha az nikel bulunduran 201 ve 202 paslanmaz çelikler, östenitik gruba dahildirler. Bu neden ile de 304 kalite çelik gibi manyetikleşme yapmamaktadırlar.

Kimyasal çözünürlüklerine baktığımız 304 kalite çelik: %18 krom ve %8 nikel barındırdığı görülmektedir. 201 kalite paslanmaz çelik ise %10 krem ve %1 oranından fazla nikel bulunur. Bu neden ile de mıknatıs ile 201/ 202 kalite paslanmaz çelikler anlaşılmaz.

Görüntü olarak 304 ve 201 arasında pek bir farklılık olmamak ile birlikte, tuz ve asit testlerinde 304 kalite, 250 saat boyunca dayanım gösterirken, 201 kalite ise sadece 190 saat yanabilmiştir. Farklı bir deyişle; Cr- Ni ve Cr- Mn- Ni kalite olanlar, manyetik özelliklere sahip değildir, ancak gelişen son teknoloji ile Cr- Ni- Mn üçlü östenitik kalite ürünlerin genişlediğini görürüz. Maliyetleri açısından değerlendirilen paslanmaz çelikler içinde, temel bileşenler korozyona neden olan ve krom oksit tabakasını oluştururken, korozyonun önlenmesinde gene temel krom maliyetleri yüksel değildir. Ancak, korozyona direnci arttıran eleman olan molibden ve üretimi kolaylaştıran nikelin ise maliyeti yüksektir. Bu maliyetler nedeni ile östenitik grubunda bulunan ve 304 ve 316 kalitelerden yüksek maliyetlere sahiptirler.

Kullanım alanları bakımından incelendiğinde, düşük yüzey kalite özellikleri, mutfak eşyaları, pişirici ekipmanları, endüstriyel mutfak malzemeleri gibi alanlarda rahatlıkla kullanılmaktadır.

Piyasada, şerit, rulo, sac, boru ve profil şekillerinde bulunmaktadır.