KALİTELER


303 Paslanmaz Çelik

303 Paslanmaz Çelik


303 kalite paslanmaz çelik, paslanmaz çeliğin otomatı olarak adlandırılır. 303 paslanmaz çelik, içerdiği sülfür sayesinde işlenebilirliği çok iyi olan bir paslanmaz çelik kalitesidir. Öte yandan, sülfür malzemenin korozyona dayanımını düşürür. Paslanmaz çelik 303 kalitesinde iken malzemenin korozyona dayanımı 304 kalite paslanmaz çeliklere göre daha düşüktür. 303 paslanmaz, öztenitik paslanmazlar grubunda yer alır.

Birçelik Paslanmazda satılan Fransız Ugitech fabrikası üretimi 303 kalite paslanmaz çelikler, diğer benzerlerine göre oldukça farklıdır. Ugitech (Ugine) üretimi 303 kalite paslanmaz benzerlerine göre oldukça iyi bir işlenebilirliği vardır. Ugitech yaptığı araştırmalar sonucu rakip fabrikalardan %20 ile %50 daha iyi işlenebilirliği olan malzemeler ürettiği sonucuna varmıştır. Firmamızda satılan Fransız menşeli tüm malzemeler bu özelliklere sahip olup, Türkiye piyasasındaki en iyi işlenebilen 303 kalite paslanmaz çelik olma özelliğini göstermektedir.

Bu kalitedeki paslanmaz çeliklerin üretimi diğer paslanmaz çelik kalitelerine oranla daha zorludur. İçeriğindeki malzemelerin oranları, malzeme içerisindeki homojen dağılımı ayarlanması oldukça güçtür. Sattığımız tüm 303 kalite malzemelerde bu oranlar ve bu homojen dağılım sağlanmıştır. 303 ya da 1.4305 olarak bilinen bu kalitedeki malzemenin asıl özelliği son işlemde yani tavlamada belirlenir. Tavlama özenle ve iyi bir şekilde yapılırsa malzemenin işlenebilirliğinde ve diğer fiziksel özelliklerinde oldukça iyi gelişimler meydana gelir. Tavlama Hindistan ve Çin gibi ülkelerde oldukça kötü ve bozuk yapılmaktadır. Bu sebeplede üretilen malzemelerin tamamında işleme zorlukları yaşanmaktadır. Batı menşeli 303 kalite malzemelerde ise, tavlama işlemi gereken şartlar sağlanarak yapıldığı için, malzemenin tüm fiziksel özellikleri uzak doğu mallarına göre işlenebilirliği ve mekanik özellikleri çok daha iyidir.

Kalite Özelliklerinin Derecelendirilmesi

Genel Özellikler Puan  Açıklama
Korozyona Dayanımı: ** Bu kalitedeki malzemenin korozyona dayanımı, 304 paslanmaza göre biraz daha düşüktür. Daha sert koşullarda 304 veya 316 kalite paslanmaz tercih edilmelidir.
Mekanik Özellikleri: ** Daha yüksek mekanik özellik gereken ortamlarda, duruma göre 630 (4542) veya dubleks (4462) paslanmaz çelik tercih edilmelidir.
Dövülebilmeye Yatkınlığı: * Dövülebilmenin önemli olduğu ortamlarda, 303 paslanmaza en yakın olan 304 kalite paslanmaz çelik tercih edilebilir. 304, 303'e göre daha iyi dövülen bir malzemedir. 
Kaynak Yapılabilirliliği: * 303 paslanmaz çeliğin kaynak yapılabilirliliği iyi değildir. Kaynak yapılabilmenin önemli olduğu durumlarda düşük karbonlu 304L ve 316L gibi malzemeler tercih edilmelidir.
İşlenebilirliliği: *****

303 kalite paslanmaz çeliğin en önemli özelliği, iyi işlenebilmesidir. Malzeme özelliği çok farklı olmasına karşın, sadece işlenebilirliliğin önemli olduğu yerlerde 430F kalite paslanmaz çelik kullanılmalıdır.

NOT: Puanlar 5 üzerinden belirtilmiş olup, malzemenin özelliğinin anlaşılabilmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Herhangi bir değere dayanmadan sadece kaliteler arasında kıyaslama yapmaya yöneliktir.

Kalite Özelliklerinin Derecelendirilmesi

 Genel Özellikler  Puan   Açıklama
 Korozyona Dayanımı:  **  Bu kalitedeki malzemenin korozyona dayanımı, 304 paslanmaza göre biraz daha düşüktür. Daha sert koşullarda 304 veya 316 kalite paslanmaz tercih edilmelidir.
 Mekanik Özellikleri:  **  Daha yüksek mekanik özellik gereken ortamlarda, duruma göre 630 (4542) veya dubleks (4462) paslanmaz çelik tercih edilmelidir.

 Dövülebilmeye Yatkınlığı:

 *  Dövülebilmenin önemli olduğu ortamlarda, 303 paslanmaza en yakın olan 304 kalite paslanmaz çelik tercih edilebilir. 304, 303'e göre daha iyi dövülen bir malzemedir. 
 Kaynak Yapılabilirliliği:  *  303 paslanmaz çeliğin kaynak yapılabilirliliği iyi değildir. Kaynak yapılabilmenin önemli olduğu durumlarda düşük karbonlu 304L ve 316L gibi malzemeler tercih edilmelidir.
 İşlenebilirliliği:  *****   303 kalite paslanmaz çeliğin en önemli özelliği, iyi işlenebilmesidir. Malzeme özelliği çok farklı olmasına karşın, sadece işlenebilirliliğin önemli olduğu yerlerde 430F kalite paslanmaz çelik kullanılmalıdır.
 NOT: Puanlar 5 üzerinden belirtilmiş olup, malzemenin özelliğinin anlaşılabilmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Herhangi bir değere dayanmadan sadece kaliteler arasında kıyaslama yapmaya yöneliktir.

Kullanım Alanları

Bu paslanmaz çelik kalitesi hemen hemen günlük hayatta karşılaştığımız her yerde kullanılmaktadır. Fiyatına oranla iyi bir korozyon direncine sahip olmasının yanı sıra, işlenebilirliği paslanmazlar arasında mükemmele yakındır. İşlenebilirliğin ve hızlı imalatın önemli olduğu yerlerde, özellikle seri imalatlarda 303 kalite paslanmaz çelik kullanılmaktadır. Seri imalat denilince akla gelen 303 paslanmaz çelik, özelikle civata yapımında, paslanmaz vida üretiminde , paslanmaz çelik somun yapımında, seri üretim olacak paslanmaz çelik şaftlarda, gıda sektöründe, seri üretim gereken paslanmaz millerinde, otomotiv dişlilerde ve bağlantı elemanlarında, elektronik ünitelerde ve bazı özel dekarasyon ürünlerinde kısacası paslanmaz çelik ve seri imalatın gerektiği her yerde 303 yani 1.4305 paslanmaz çelik sıklıkla kullanılmaktadır.

303 Paslanmaz Malzeme Listesi

 
Malzeme Tipi Min Çap (mm) Max Çap(mm)
  Paslanmaz Çelik Çubuk 3 70
Malzeme Tipi Min Kenar (mm) Max Kenar (mm)
 Paslanmaz Çelik Altıköşe 8 70
 Paslanmaz Çelik Kare 12x12 20x20

303 Paslanmaz Çelik Değerleri

Kimyasal Bileşimi

Kalite C Mn Si P S Cr Ni
303 (1.4305) %0.05max %2.0 %1.0 %0.20 %0.15min

%17-19

%8-10

Oda Sıcaklığındaki Mekanik Özellikleri

Kalite 303 (1.4305)
Kopma mukavemeti 500 MPa
Akma mukavemeti, (%0.2) 190 MPa
Sertlik, Rockwell (HB) 262 max

Kalite Özelliklerinin Özeti

• 303 paslanmaz yerine göre 1.4305 kalite paslanmaz olarak da adlandırılır ve en yaygın kalitelerden biridir.

• Bu paslanmaz çelik kalitesi en yaygın kaliteler arasında yer almaktadır.

• Bu paslanmaz çelik kalitesi iyi şekil verilebilme konusunda çok iyidir.

• Bu kalitedeki paslanmazlar mıknatıs çekmez ve ortalama bir korozyon direncine sahiptir.

Faydalı Linkler

Aşağıda bu kalitedeki paslanmaz çeliklerin kimyasal ve mekanik özelliklerine ilişkin çeşitli bağlantılar yer almaktadır.

Alloy 303 Properties: Çelik kalitesinin kimyasal ve mekanik özellikleri.

Stainless Grade 303: Çelik kalitesi hakkında özet bilgi.