KALİTELER


Dubleks (1.4462)

Dubleks (1.4462)


Dubleks paslanmaz çelik (1.4462 ya da 4462 paslanmaz çelik), aşırı derecede korozyona karşı dayanıklı bir paslanmaz çelik kalitesidir. 4462 kalitesindeki bu paslanmazlar 304 ve 316 kalite malzemelere oranla paslanmaya karşı daha yüksek bir direnç gösterip, kimyasal olarak hem östenitik hem de ferretik paslanmaz çelik özellikleri taşırlar. Bu kalitedeki paslanmaz ferretik paslanmaz çeliklere göre daha sert olup, östenitik malzemelere göre ise kopmaya karşı iki kat daha dirençlidirler. Ülkemizde bu paslanmaz çelik kalitesi yerine göre (İngilizce ismiyle) "duplex paslanmaz" olarak da anılmaktadır.

Kullanım Alanları

Dubleks paslanmaz Türkiye'de ve dünyada son zamanlarda kullanımı büyük bir artış gösteren bir paslanmaz çelik kalitesidir. Dubleks paslanmaz çelik, 304 ve 316 kalite paslanmaz çeliklere benzer özellikler göstermesinin yanı sıra, dayanıklılık değerleri (akma, kopma ve burulma) oldukça yüksek seviyede olduğu için sağlamlığın ve hafifliğin gerek duyulduğu birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır.

Bu paslanmaz çelik kalitesi diğer kalitelere oranla kilogram başı maliyet açısından daha yüksek olsa bile daha ince malzemelerde bile yüksek dayanıklılık seviyesine ulaşabildiği için fiyat/performans açısından öne çıkan bir üründür. Sağlamlık, esneklik ve dayanıklılık gerektiren alanlarda sıklıkla kullanılan bu kalite, pompa millerinde, tekne şaftlarında, pervane yapımında, özel hidroelektrik santrallerinde, gıda sektöründe, kimya sektöründe ve makine üretiminde kullanılmaktadır. Dubleks paslanmaz, östenetik paslanmaz çelikler kadar esnek olmanın yanında oldukça yüksek derecede mekanik dayanıma ve korozyon direncine sahiptir. Bu sebepler dolayısıyla kalitenin, hafifliğin, sağlamlılığın arandığı her yerde bu kalite paslanmaz çelik malzemelerin kullanılması tavsiye edilmektedir.

Dubleks 1.4462 Paslanmaz Malzeme Listesi

Dubleks (1.4462) Kalite Paslanmaz Çelik Malzeme Listesi

Malzeme Tipi Min Çap (mm) Max Çap(mm)
  Paslanmaz Çelik Çubu 30 120

Dubleks 1.4462 Paslanmaz Çelik Özellikleri

Kimyasal Bileşimi

Kalite C Mn P S Si Cr Mo Ni
Dubleks 1.4462 0.03 max 2.0 max 0.035 max 0.015 max 1.0 max 21.0- 23.0 arası 2.5- 3.5 arası 4.5-6.5 arası

Oda Sıcaklığındaki Mekanik Özellikleri

Kalite Dubleks 1.4462
Kopma mukavemeti 650 MPa (min)
Akma mukavemeti, (%0.2) 450 MPa (min)

Özet Bilgi 

• 1.4462 kalite paslanmaz çelik aslında bir paslanmaz çelik sınıfı olan "dupleks paslanmazlar" grubuna girmektedir. Ülkemizde ise "dubleks paslanmaz çelik" denildiğinde bu sınıfın en yaygın kalitesi (yani 1.4462 ya da 4462 veya F51 - 2205 kalite paslanmaz çelik) kastedilmektedir. Paslanmaz çelik sınıfları ve kaliteleri iki farklı kategoridir; bunlar hakkında daha detaylı bilgi edinmek için ilgili linklere tıklayabilirsiniz.

• Bu kalitedeki malzemelerin kopma mukavemeti yüksek seviyededir.

• Bu kalitedeki paslanmaz çelikler mıknatıs çeker.

• Bu paslanmaz çelik kalitesinin korozyon direnci yüksek seviyededir.

Faydalı Linkler

Aşağıda dubleks 1.4462 kalite paslanmaz çeliğin kimyasal ve mekanik özelliklerine ilişkin çeşitli bağlantılar yer almaktadır.

Duplex Stainless Steel: Paslanmaz çelik kalitesi hakkında özet bilgi.

Duplex Stainless Steel Detailed Information: Paslanmaz çelik kalitesinin kimyasal ve mekanik özellikleri hakkında geniş ve detaylı bilgi.